Zarządzanie budżetem domowym – arkusz Excel

Wiadomo, że umiejętne zarządzanie własnymi pieniędzmi to ważna sprawa. Wiele osób nie zastanawia się jednak nad strukturą swoich przychodów i kosztów, co powoduje, że pod koniec miesiąca otwierając portfel widzą jedynie mole wygryzające resztki materiału. Taka sytuacja jest z natury frustrująca i każdy chciałby jej uniknąć. Jak jej zaradzić?

Sposób na zarządzanie budżetem domowym

Z pomocą może przyjść wiele rzeczy. Najprostszym sposobem jest czysta kartka papieru i długopis. Możemy na niej notować wszystkie przychody i wydatki, a następnie je sumować. Jest to, moim zdaniem, dość przestarzały sposób, a zarazem nieczytelny. W przypadku jakiejkolwiek pomyłki trzeba pewne rzeczy korygować, kreśląc je. Taka procedura powoduje, że po pewnym czasie kartka wypełniona liczbami staje się nieczytelna i łatwo się pogubić.

Drugim sposobem są różnorodne programy, przy czym niektóre są aż nadto rozbudowane, co powoduje, że użytkownik często nie może się połapać w dostępnych opcjach, bądź też nie ma czasu na tak skrupulatne wypełnianie rubryczek. Zniechęcenie przychodzi szybko, a co za tym idzie porzucenie kontrolowania swoich przepływów pieniężnych.

Jest też inny sposób, jaki proponuję. To przygotowany przeze mnie arkusz Excel. Stanowi on pewien łącznik pomiędzy kartką papieru, a zaawansowanym programem. Znajdziesz w nim wszystkie potrzebne opcje, dzięki którym będziesz w stanie kontrolować przepływy pieniężne. W przypadku pomyłki można jednym kliknięciem usunąć niechcianą pozycję. Z drugiej strony, nie musisz zadręczać się niezrozumiałymi opcjami – wystarczy podstawowa znajomość tegoż arkusza kalkulacyjnego. Ponadto, popularność telefonów komórkowych z system Android sprawia, że większość osób ma dostęp do Excela w każdej chwili. Uzupełnianie arkusza może więc odbywać się również przez telefon.

Nie rozwodząc się długo chciałbym tym samym zaprezentować drugą, unowocześnioną wersję arkusza Excel mojego autorstwa służącego do pomocy w zarządzaniu budżetem domowym. Poniżej znajdziesz krótki film instruktażowy oraz link do pobrania pliku. Dodam, że pobrać plik możesz również klikając odpowiednią opcję w menu bocznym w zakładce “Pobierz”.

 

Aby pobrać kliknij w link: http://www.edukatorfinansowy.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/Zarządzanie-budżetem-domowym-v.-2.0-aktualna.xlsm

 

 

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Przeczytaj również

10 Kometarze “Zarządzanie budżetem domowym – arkusz Excel

  1. Ja od kilku lat pracuje nad swoim budżetem domowym w oparciu o arkusz Excel i bardzo mi to pomaga w kontroli wydatków, zawsze wiem kiedy muszę ograniczyć swoje wydatki a kiedy mogę pozwolić sobie na więcej.

    1. Warto optymalizować swój budżet domowy, a kwotę pozostałą na koniec miesiąca lokować w jakichś ciekawych alternatywach. Oczywiście, jeśli są to pieniądze odkładane na jakiś cel nie warto zbyt ryzykować i w tym przypadku nie ma dużego pola manewru, natomiast jeśli pieniądze, które zostają na koniec danego okresu stanowią typową nadwyżkę finansową bez wyraźnego celu wtedy można zastanowić się nad poniesieniem większego ryzyka i osiągnięcia możliwe wyższej, choć niepewnej, stopy zwrotu.

  2. W dzisiejszych czasach warto mieć zaplanowany budżet jeśli myśli się trzeźwo, też mam na pulpicie arkusz w którym planuje miesięczne wydatki stałe i inne. Dziwią mnie ludzie, którzy nie planują swojego budżetu a potem narzekają, że im nie starcza do następnego miesiąca.

    1. Wiele osób nie zwraca uwagi na swoje przychody i wydatki, natomiast powiedziałbym, że to nie do końca ich wina. W społeczeństwie często mówi się o zbyt niskiej edukacji ekonomicznej, czy finansowej osób i to po części ma swoje przełożenie na budżet domowy. Można też jednak popatrzeć na to z innej strony, skoro miesiąc za miesiącem komuś nie starcza pieniędzy to też może świadczyć o braku umiejętności wyciągania poprawnych wniosków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress