Przegląd portfela inwestycyjnego

Nie dalej, jak kilka dni temu postanowiłem przeprowadzić eksperyment związany ze zbudowaniem portfela inwestycyjnego złożonego z pięciu losowych spółek z różnych branż. Jego skrócone wyniki możecie obserwować w bocznym menu, zachęcam jednak również do obejrzenia pełnej analizy dostępnej tutaj.

Wcześniej wspomniany portfel będę aktualizował na zakończenie każdego tygodnia, czyli w piątek wieczorem. Tak też się stało w tym przypadku. Do pełni szczęścia brakowało jednej rzeczy, na którą zapraszam. Jest to przegląd portfela inwestycyjnego.

CI Games

Pierwszą ze spółek, jakie wylosowałem jest CI Games. Zakupione zostało 60 akcji po cenie 33,29 za akcję. Jak okazało się na zakończenie tygodnia była to najgorsza spółka w zestawieniu. Straciła 10,9%, a jej cena na zakończenie zeszłotygodniowych notowań wyniosła 29,64 zł. Jest to dość duży spadek, jednak miejmy nadzieję na odbicie w przyszłych okresach.

Budimex

Branża budowlana jest reprezentowana przez znanym większości osób Budimex. Cena zakupu jednej akcji wynosiła 194,95 zł. Piątkowe zamknięcie giełdy przyniosło również spadki i tutaj. Cena akcji poszybowała nieznacznie w dół do poziomu 194 zł. Oznacza to znikomą stratę na poziomie 0,4% na akcję. Nie oznacza to ani paniki, ani nadmiernego hurraoptymizmu. Budimex jest spółką dojrzałą i nie spodziewałbym się tutaj gwałtownych zwrotów akcji w postaci mocnych wzrostów, czy spadków.

ATM Grupa

Trzecie z przedsiębiorstw wchodzące w skład portfela to ATM Grupa. Ilość akcji to 501 akcji, z której każda została zakupiona po 3,99 zł. Na zakończenie tygodnia ATM Grupa nieznacznie zyskała – inwestorzy płacili za akcję 4,03 zł. Jest to jak do tej pory najlepsze przedsiębiorstwo w zestawieniu z wypracowanym zyskiem na akcje w wysokości 1%.

PKN Orlen

Paliwowego giganta zna każdy. Jeśli nie dzięki korzystaniom z ich usług to z reklam, czy jakiegokolwiek innego źródła. Znalazł się on również w portfelu inwestycyjnym. W momencie jego dołączania do zestawienia rynkowa cena akcji wynosiła 65,19 zł. Piątek nie okazał się być łaskawy i paliwowy gigant zakończył notowania z wysokością 64 zł za akcję. Oznacza to stratę 1,8% na akcję.

PCC Exol

PCC Exol to ostatni wybranek wirtualnego portfela giełdowego. Piątkowe zamknięcie na poziome 1,75 zł przyniosło stratę w wysokości 0,03 zł na akcję. Nie jest to wartość znaczna, jednakże czerwony kolor w przypadku zajmowania długich pozycji nie jest optymistyczny.

Podsumowanie

Po trzech dniach istnienia portfela inwestycyjnego złożonego z losowych spółek nie można wiele powiedzieć. Jedyną spółką, która przyniosła zysk była ATM Grupa. Reszta nie popisała się ponadprzeciętnymi wynikami notując jednocześnie straty. Nie mogę jednak analizować, czy po trzech dniach wybór okazał się trafny. W przypadku udziałowych papierów wartościowych, jakimi są akcje, byłoby to szaleństwo. Mam jednak nadzieję, że losowo wybrane spółki dadzą zarobić w przyszłym okresie. Nie oczekuję, że będzie to tydzień, czy dwa, ale na poważniejsze podsumowania przyjdzie czas za około pół roku. Póki co zachęcam do śledzenia, jak zachowują się powyższe spółki w odniesieniu do całości. Koniec pierwszego tygodnia do najlepszych jednak nie należał. Jednocześnie ciężko też mówić o tragedii.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Przeczytaj również

2 Kometarze “Przegląd portfela inwestycyjnego

  1. Jeśli chodzi o branżę elektronicznej rozrywki, CI Games to na chwilę obecną słaby wybór. Znacznie lepiej kupić akcje CD Projekt lub 11 bit studios. Zwłaszcza tych ostatnich, ponieważ niedawno pokazali trailer swojej najnowszej produkcji, co oznacza, że za jakiś czas wypuszczą coś nowego. Nie sądzę by to schrzanili, w przeciwieństwie do Redów i ich Gwinta. Na razie jestem sceptyczna.

    1. Ja również co do CI Games jestem obecnie nie najlepiej nastawiony, natomiast cała branża informatyczna daje szanse na wzrosty, być może i CI Games. CD Projekt nie chciałem wybierać – wchodził w skład mojego portfela użytego w pracy licencjackiej, dlatego też znałem jego wycenę i wiedziałem w jakim kierunku można spodziewać się zmiany kursu. Tutaj chciałem trochę “świeżości”, natomiast wyniki będę poddawał bardziej szczegółowej ocenie po upływie bardziej adekwatnego czasu jak dla akcji. Zapraszam do śledzenia i dziękuję za komentarz.
      Pozdrawiam
      Mateusz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress