Polska w liczbach

Na pewno każdy z Was przynajmniej przez chwilę zastanawiał się w swoim życiu, jaka jest kondycja polskiej gospodarki, jak kształtują się wynagrodzenia i jaka jest różnica między wysokością wynagrodzenia brutto, a netto, czyli potocznie nazywanym “na rękę”. Porównanie wysokości Twojego wynagrodzenia będzie również wskazówką, jak kształtuje się ono na tle innych. Stan finansów, zarówno publicznych jak i osobistych, jest bowiem wyznacznikiem poziomu życia. Wyższe zarobki stanowią przesłankę do większych wydatków, a to jak wiadomo napędza po części polską gospodarkę. Konsumpcja jest jednym ze składników PKB (Produktu Krajowego Brutto). Wystarczy spojrzeć na wzór do jego obliczenia metodą sumowania wydatków. Konsumpcja to pierwszy z czynników zwiększający PKB. Oznacza to, że wyższa konsumpcja przyczynia się do wzrostu PKB. Co więcej, postanowiłem przeanalizować również wskaźniki bezrobocia, inflacji i właśnie wcześniej wspomnianego wzrostu PKB.

Wynagrodzenia brutto

Każda pracująca osoba otrzymuje za wykonywane zajęcie wynagrodzenie. Na jego wysokość wpływa wiele czynników, do których zalicza się m.in. staż pracy, stanowisko, czy wykształcenie. Jestem w stanie stwierdzić, że wręcz niemożliwym byłoby zebranie i opublikowanie informacji o wynagrodzeniu każdego człowieka. Mamy jednak dostęp do wielu danych, dzięki którym można wykonać precyzyjną analizę. W przypadku wynagrodzeń są to przeciętne wynagrodzenia brutto. Zapoznając się z poniższą tabelą możesz zobaczyć, jak kształtowały się one dla każdego województwa w Polsce w przeciągu ostatnich lat.

Nazwa2012201320142015
Dolnośląskie3 709,323 868,864 042,864 204,24
Kujawsko-pomorskie3 182,313 322,093 439,063 540,25
Lubelskie3 382,663 488,613 605,033 699,48
Lubuskie3 203,183 282,073 425,383 567,60
Łódzkie3 383,303 510,203 618,633 790,76
Małopolskie3 456,163 574,223 700,063 906,96
Mazowieckie4 637,584 773,414 927,345 094,46
Opolskie3 358,423 473,403 632,843 793,28
Podkarpackie3 152,363 282,693 412,303 527,62
Podlaskie3 310,713 432,713 530,173 647,08
Pomorskie3 696,893 847,124 011,594 132,13
Śląskie3 855,264 022,804 100,514 221,45
Świętokrzyskie3 250,943 349,813 435,933 580,62
Warmińsko-mazurskie3 150,273 264,633 386,963 495,02
Wielkopolskie3 397,253 515,313 597,693 728,52
Zachodniopomorskie3 417,763 539,123 649,273 793,68
Polska3 744,383 877,434 003,994 150,88

Już z analizy tej tabeli widać, że przeciętne wynagrodzenie brutto różniło się w zależności od województwa. Co więcej, można zauważyć, że wzrastało rok do roku. Pokusiłem się więc o obliczenie procentowej zmiany wynagrodzenia dla każdego z tych województw w podanych latach.

Nazwa2012201320142015
Dolnośląskie-4,30%4,50%3,99%
Kujawsko-pomorskie-4,39%3,52%2,94%
Lubelskie-3,13%3,34%2,62%
Lubuskie-2,46%4,37%4,15%
Łódzkie-3,75%3,09%4,76%
Małopolskie-3,42%3,52%5,59%
Mazowieckie-2,93%3,22%3,39%
Opolskie-3,42%4,59%4,42%
Podkarpackie-4,13%3,95%3,38%
Podlaskie-3,69%2,84%3,31%
Pomorskie-4,06%4,28%3,00%
Śląskie-4,35%1,93%2,95%
Świętokrzyskie-3,04%2,57%4,21%
Warmiñsko-mazurskie-3,63%3,75%3,19%
Wielkopolskie-3,48%2,34%3,64%
Zachodniopomorskie-3,55%3,11%3,96%
Polska-3,55%3,26%3,67%

Dla roku 2012 nie została obliczona zmiana, ponieważ ten rok przyjąłem za najstarszy do analiz. Oczywiście zmianę tę można obliczyć mając dane z roku wcześniej. Tak się cofając wstecz możemy uzyskać informację o wielu poprzednich latach, dla których dostępne są dane. Zauważyć można również, że wynagrodzenie nie wzrastało w tempie stałym i było różne dla odpowiednich województw.

Wynagrodzenia netto

Podane wcześniej informacje informowały Cię o wynagrodzeniach brutto. Ciekawsze mogą być jednak wynagrodzenia “na rękę”. W końcu osoby, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę bardziej interesuje to, co wpływa na je konto. Przygotowane przeze mnie zestawienie bazuje na powyższych wynagrodzeniach brutto. Na ich podstawie obliczyłem przeciętne wynagrodzenia netto. Warto dodać, że zastosowałem w nich stawkę ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 1,8% oraz założyłem stałą wysokość wynagrodzenia w każdym miesiącu. Dodatkowo obliczenia te są poprawne w momencie, gdy pracownik wykonywał pracę w miejscu zamieszkania. Jest to uproszczenie, jednakże tylko w taki sposób byłem w stanie uzyskać ujednolicone wyniki. Stawki ubezpieczenia wypadkowego mogą się różnic, wtedy też odprowadzane składki będą inne i wpłyną nieco na wynik wynagrodzenia netto.

Nazwa2012201320142015
Dolnośląskie2 650,702 761,982 883,622 995,34
Kujawsko-pomorskie2 283,882 381,632 462,482 532,94
Lubelskie2 423,192 497,392 577,812 643,97
Lubuskie2 298,262 353,212 452,742 552,42
Łódzkie2 423,702 512,342 587,482 707,66
Małopolskie2 474,912 556,522 644,432 788,90
Mazowieckie3 297,613 392,273 499,143 616,37
Opolskie2 406,162 486,452 597,652 709,63
Podkarpackie2 263,352 353,692 444,482 524,02
Podlaskie2 372,702 458,502 526,032 607,82
Pomorskie2 641,952 746,912 862,072 945,71
Śląskie2 752,312 869,862 923,883 008,08
Świętokrzyskie2 331,772 400,402 460,022 561,64
Warmińsko-mazurskie2 261,722 341,522 426,582 501,42
Wielkopolskie2 433,662 515,362 573,052 664,78
Zachodniopomorskie2 447,752 535,112 609,542 709,94
Polska2 675,232 767,712 856,092 958,43

Różnica między wynagrodzeniem brutto, a netto

Po przeanalizowaniu dotychczasowych danych już wiesz, ile przeciętnie “na rękę” otrzymywały osoby w poszczególnych województwach w danych latach. Pokusiłem się również o to, jaka była różnica między wynagrodzeniem brutto, a netto. Otrzymany wynik informuje o tym, jaka była wysokość składek pobieranych od wynagrodzenia brutto. Spójrz na poniższą tabelę i zobacz, że wynik nie jest znikomy. Są to kwoty rzędu 1/4 wynagrodzenia brutto.

Nazwa2012201320142015
Dolnośląskie1058,621106,881159,241208,9
Kujawsko-pomorskie898,43940,46976,581007,31
Lubelskie959,47991,221027,221055,51
Lubuskie904,92928,86972,641015,18
Łódzkie959,6997,861031,151083,1
Małopolskie981,251017,71055,631118,06
Mazowieckie1339,971381,141428,21478,09
Opolskie952,26986,951035,191083,65
Podkarpackie889,01929967,821003,6
Podlaskie938,01974,211004,141039,26
Pomorskie1054,941100,211149,521186,42
Śląskie1102,951152,941176,631213,37
Świętokrzyskie919,17949,41975,911018,98
Warmińsko-mazurskie888,55923,11960,38993,6
Wielkopolskie963,59999,951024,641063,74
Zachodniopomorskie970,011004,011039,731083,74
Polska1069,151109,721147,91192,45

Bezrobocie

Dotychczasowe rozważania poświęciłem wynagrodzeniom. Często słyszysz jednak w telewizji, że opublikowane zostały nowe dane dotyczące bezrobocia. Świadczy to o tym, że w społeczeństwie pozostaje pewien odsetek osób, które nie zarabiają i są zarejestrowane jako bezrobotne. Powodów bezrobocia jest wiele. Chciałbym tutaj natomiast wskazać, że zredukowanie bezrobocia do zera nie jest możliwe. Często zdarzają się sytuacje w których osoby planują przeprowadzkę celem zmiany pracy. Pozostają wtedy przez pewien czas bezrobotne. Dla innego przykładu podam zamożną rodzinę, w której mąż zarabia wystarczającą ilość pieniędzy. Rodzina decyduje więc, że żona zajmie się domem. W taki sposób tworzy się bezrobocie dobrowolne. Będzie ono w sposób uzasadniony wpływało na statystyki. Za pomocą poniższej tabeli będziesz miał możliwość zapoznania się z kształtowaniem bezrobocia na przestrzeni ostatnich lat.

Region2012201320142015
Dolnośląskie13,513,110,48,6
Kujawsko-pomorskie18,118,215,513,3
Lubelskie14,214,412,611,7
Lubuskie15,915,712,510,6
Łódzkie14,014,111,810,3
Małopolskie11,411,59,78,4
Mazowieckie10,711,19,68,4
Opolskie14,414,211,810,2
Podkarpackie16,416,314,613,2
Podlaskie14,715,112,911,8
Pomorskie13,413,211,19,0
Śląskie11,111,39,68,2
Świętokrzyskie16,016,614,112,5
Warmińsko-mazurskie21,321,618,716,3
Wielkopolskie9,89,67,66,2
Zachodniopomorskie18,218,015,513,3
Polska13,413,411,49,8

Doskonale widać, że stopa bezrobocia spadała z roku na rok. Najniższe wartości na koniec 2015 roku zostały zanotowane w województwach wielkopolskim i śląskim. Najgorzej sytuacja kształtowała się w województwie warmińsko-mazurskim. Tam stopa bezrobocia osiągnęła poziom 16,3%.

Inflacja

Wysokość wynagrodzenia jest ważna, jednak wzrost wynagrodzenia nawet o 20% rocznie nie dałby wystarczającego zadowolenia w momencie, gdy ceny rosłyby w tempie o wiele szybszym. Ciekawe zestawienie dotyczące kształtowania się cen produktów spożywczych w danych województwach możesz znaleźć tutaj “Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej”.

Wróćmy jednak do meritum, czyli przeciętnego wzrostu cen nazywanego inflacją. Poniższe dane obrazują tę zależność.

Inflacja 2010=10020112012201320142015
100104,3108,2109,2109,2108,2

Może Cię zdziwić liczba 100 przypisana dla roku 2010. Jest to wartość bazowa od której liczona jest inflacja dla kolejnych lat. Wartości powyżej 100 oznaczają wzrost cen. W momencie, gdy wskaźnik ten spadnie poniżej 100 oznaczać to będzie deflację, czyli spadek cen.

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Przeczytaj również

8 Kometarze “Polska w liczbach

  1. Jak tak patrzę na te wszystkie liczby, to pomimo mojego zdania na temat województwa w którym żyje, to śląskie radzi sobie nawet dobrze. Bardzo dobry wpis, wyjaśnia dużo zagadnień związanych z ekonomią, dzięki czemu nie czuję się skonfundowany podczas lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress