Jak kupować taniej?

Optymalne zarządzanie budżetem domowym często kieruje nas w stronę rozwiązań niekonwencjonalnych. Wyszukiwanie ofert promocyjnych produktów spożywczych, czy drobnych sprzętów elektronicznych, to działanie, jakie zna każdy. Zależy nam bowiem na tym, aby dany produkt otrzymać w jak najniższej cenie. Często pojawia się pytanie: jak kupować taniej? Niejednokrotnie zdarza się jednak, że w pewnym momencie przychodzi czas na zakup nieco droższy, który posłuży przez najbliższe kilka, bądź kilkanaście lat. Mam tu na myśli np. samochód, czy mieszkanie. Oczywistym jest, że nie każdego stać na zakup auta w salonie, dlatego w tym przypadku poszukiwania często koncentrują się na przeglądnięciu ofert z popularnych portali aukcyjnych, za pomocą których można znaleźć dogodną ofertę. W przypadku nieruchomości jest nieco ciężej, jednak wiele osób podąża popularnymi, wytyczonymi przez innych konsumentów ścieżkami. Okazuje się, że sposobów wyszukiwania ofert jest o wiele więcej, a o niektórych wiele osób nawet nie słyszała, pomimo, że są powszechnie dostępne w Internecie. W dzisiejszym wpisie przedstawię kilka rozwiązań, jakie mogą być alternatywą dla popularnych metod zakupu.

Sprzęty poleasingowe

Decydując się na zakup droższego sprzętu można skorzystać z ofert sprzedaży poleasingowych. Wpisując takie hasło w wyszukiwarkę można bez problemu znaleźć strony internetowe trudzące się handlem takimi przedmiotami. Warto zaznaczyć, że znaczącą rolę odgrywają tu oferty sprzedaży samochodów. Oprócz nich można jednak znaleźć wiele innych przydatnych przedmiotów, takich jak meble, czy wyposażenie niezbędne do funkcjonowania niektórych przedsiębiorstw.

Autorzy tychże ofert to najczęściej banki i firmy, które swoje działanie skupiają wokół leasingu. Jest to poniekąd naturalne zjawisko – po okresie leasingu, niewykupione przez leasingobiorców przedmioty są nadal własnością przedsiębiorstwa, które je pierwotnie zakupiło. Firma, kierowana chęcią dodatkowego zysku, nie znajdując dla nich innego zastosowania, wystawia je na sprzedaż. Jeśli standardowe poszukiwania nie przyniosły zadowalającego rezultatu, zawsze można skorzystać z takiego rozwiązania.

Za przykład niech posłuży kilka poniższych linków. Klikając w wybrany, zostaniesz przekierowany do strony z ofertami, dzięki czemu będziesz w stanie przejrzeć aktualne oferty:

Jak można zauważyć przeglądanie ofert jest dziecinnie proste. Przeważa za nimi również fakt, że w wielu z nich dostępna jest opcja “Kup teraz” znana wielu osobom z Allegro. Dodatkowo, takich serwisów można znaleźć o wiele więcej. Wystarczy wpisać proste hasło w wyszukiwarkę i odwiedzić różne strony, które pojawiły się w wynikach wyszukiwania. Jest to jedna z alternatyw zakupu dla standardowych portali aukcyjnych.

Urządzenia wycofane z eksploatacji

Jak sama nazwa wskazuje na celownik trafią urządzenia, które były w przeszłości używane przez różne instytucje, ale najczęściej, wskutek zastąpienia ich nowymi, zostały wycofane z eksploatacji. Znaleźć tutaj możemy pojawiające się co jakiś czas przetargi na zakup samochodów np. służb państwowych, które zostały wycofane z użytku, radiotelefony oraz inne urządzenia. Aby odnaleźć takie “perełki” należy szukać informacji u źródła, czyli np. na stronach lokalnych Komend Policji. Informacje takie znajdziecie najczęściej w zakładce “Przetargi”.

Podobnie jak ze sprzętami poleasingowymi, tak i tutaj posłużę się kilkoma przykładami w postaci linków:

Tego rodzaju oferty nie pojawiają się tak często, jak oferty samochodów poleasingowych. Dodatkowo, aby przystąpić do udziału w przetargu należy wpłacić wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej licytowanego pojazdu. W tym przypadku nie należy raczej spodziewać się samochodów o niskim przebiegu i doskonałym stanie technicznym, o czym jednak już na wstępie informują instytucje sprzedające pojazdy. Niemniej jednak, jest to kolejna alternatywa dla standardowego zakupu.

Licytacje komornicze

Ostatnim ze sposobów przytaczanych przeze mnie w niniejszym wpisie są licytacje komornicze. Odnosząc się do tego rodzaju ofert, trzeba wspomnieć, że dostępne są tutaj różnorodne produkty, poczynając od biżuterii, poprzez meble, czy samochody, a kończąc na domach jednorodzinnych.

Komornik, odpowiadający za obwieszczenie o licytacji, podaje cenę oszacowania danego przedmiotu. Cena oszacowania jest to wartość, jaka została ustalona przez biegłego rzeczoznawcę podczas sporządzania operatu szacunkowego.

Dodatkowo, podawana do wiadomości jest również cena wywołania, która jest minimalną kwotą, za jaką można nabyć licytowany przedmiot. Wysokość tej kwoty może się różnić w zależności od przedmiotu wystawionego na licytację. W przypadku pierwszej licytacji w odniesieniu do nieruchomości jest to 3/4 sumy oszacowania. Mówi o tym Kodeks Postępowania Cywilnego w art. 965:

Najniższa suma, za którą nieruchomość można nabyć na pierwszej licytacji (cena wywołania), wynosi trzy czwarte sumy oszacowania.

W momencie, gdy nie znajdą się chętni, odbywa się druga licytacja, w której cena wywołania jest równa 2/3 sumy oszacowania, a osoba chcąca wziąć udział w licytacji musi opłacić wcześniej rękojmię w wysokości 1/10 sumy oszacowania, czyli po prostu 10% tej kwoty. Warto dodać, że owe 10% jest zaliczane na poczet ceny nabycia w przypadku zakupu. Jeżeli natomiast zainteresowany nie zaoferuje najwyższej ceny, wadium jest mu niezwłocznie zwracane.

Przykład licytacji komorniczej

Przykładowo, Pan Jan chce przystąpić do licytacji garażu, którego suma oszacowania wynosi 19 777,00 zł. Cena wywołania, jak już wcześniej wyjaśniłem, wynosi przy pierwszej licytacji 3/4 sumy oszacowania, czyli 14 832,75 zł. Licytant (czyli zainteresowany) chcąc przystąpić do licytacji musi wpłacić rękojmię w wysokości 10% sumy oszacowania, czyli 1 977,70 zł. W przypadku, gdy jego oferta okaże się najwyższą, Pan Jan stanie się właścicielem garażu. Kwota, jaką będzie musiał zapłacić to wylicytowana przez niego wartość pomniejszona o 1 977,70 zł (czyli wysokość rękojmi, którą opłacił wcześniej).

Na koniec chciałbym dodać, że nie ma większego problemu, jeśli chodzi o wysokości kwot, jakie należy wpłacić, aby przystąpić do licytacji. Wszystkie niezbędne informacje są czytelnie wypisane w obwieszczeniu o licytacji.

Najpopularniejszym portalem, na którym można znaleźć różnorodne obwieszczenia o licytacjach jest http://www.licytacje.komornik.pl/.

 

Podsumowanie

Pomysłów na wyszukiwanie różnych ciekawych ofert jest o wiele więcej. Ja skupiłem się na tych podstawowych, jednak dla niektórych dość “egzotycznych” sposobach poszukiwania, które mogą pomóc w kupnie sprzętów, najczęściej używanych, w niższej cenie. W przypadku zakupów długoterminowych decyzja o nabyciu danej rzeczy jest często poprzedzona monotonną selekcją. To działanie zdecydowanie bardziej czasochłonne, aniżeli przeglądanie gazetek promocyjnych pobliskich hipermarketów. Taki bieg wydarzeń powoduje, że odwiedzenie kilku dodatkowych portali nie powinno stanowić problemu, a może okazać się pomocne.

4.00 avg. rating (83% score) - 4 votes

Przeczytaj również

1 Komentarz “Jak kupować taniej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress