Jak dobrze zaplanować inwestycję?

Siadasz wygodnie w fotelu, pijesz kawę po pracy i myślisz co zrobić z odłożonymi przez ostatni czas oszczędnościami. Nie mogą one przecież leżeć w nieskończoność na koncie bankowym. Jeśli jesteś w takiej sytuacji na pewno stajesz przed dylematem wyboru, co z nimi zrobić. Pierwsze słowo, jakie nasuwa się na myśl to inwestycja. Otwierasz więc przeglądarkę internetową i szukasz, gdzie ulokować pieniądze. To dobrze. Zrobiłeś pierwszy krok do tego, aby zacząć pomnażać pieniądze, dać im pracować. Pieniądze na koncie nie są z reguły oprocentowane, a jeżeli są to w tak minimalnym stopniu, że dostajesz ledwie grosze, a przecież pieniądz traci swoją wartość w czasie. Więcej o tym zjawisku możesz przeczytać w moim wpisie p.t.  “Pieniądz sam nie urośnie, czyli o wartości pieniądza w czasie”. 

Jak widzisz pieniądz sam nie urośnie, a metod aby mu w tym pomóc jest wiele. Na początek jednak podam kilka wskazówek i pytań na jakie każdy powinien sobie odpowiedzieć zanim ulokuje pieniądze w dany instrument, czy produkt.

Cel inwestycyjny

Posiadasz wolne środki pieniężne i chcesz je ulokować w sposób jak najlepszy. Taka odpowiedź najczęściej pada na zadane pytanie odnośnie lokowania pieniędzy. Co jednak znaczy sposób jak najlepszy opiszę później. Każdy jest przecież inny. Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś sobie odpowiedzieć jest cel inwestycji. Nie możesz chcieć zarabiać nie wiedząc na co. Możesz postanowić, że obecną nadwyżkę pieniędzy chcesz ulokować tak, aby za 5 lat stopa zwrotu była na tyle satysfakcjonująca, aby stać Cię było na wymarzony samochód, dom, wakacje, czy cokolwiek innego. Nie powinno się jednak inwestować bez konkretnego celu. To nie ma do końca sensu, ponieważ nie wiesz, gdzie te pieniądze ulokować, nie wiesz tak na prawdę ile chcesz zarobić. Zarabianie “jak najwięcej” jest zgubne, istnieje szereg czynników, które wskażę poniżej, udowadniające Ci, że inwestycja bezcelowa jest niesłuszna.

Stopień akceptacji ryzyka

Jeśli już wybrałeś swój cel inwestycyjny odpowiedz sobie teraz na pytanie dotyczące Twojej własnej osobowości. Jaka jest Twoja awersja (niechęć) do ryzyka. Innymi słowy, jakie ryzyko ,inwestując pieniądze, jesteś w stanie ponieść. Reguła mówi o tym, że im wyższe ryzyko ponosisz, tym wyższej oczekiwanej stopy zwrotu możesz się spodziewać. Pamiętaj, że działa to jednak w dwie strony. W przypadku niepowodzenia poniesiesz też większą stratę. Ponosząc natomiast mniejsze ryzyko jesteś w stanie mniej zarobić, ale też mniej stracić. Twoja niechęć do ryzyka wynika z wielu czynników, które zostaną podane poniżej.

Ilość pieniędzy przeznaczonej na inwestycję i oczekiwana stopa zwrotu

Przez nadwyżkę finansową każdy rozumie co innego. Jedni posiadają 1000 zł, które chcą przeznaczyć na inwestycję, inni 10000 zł, a jeszcze inni 100000 zł. Pamiętaj, że cel inwestycyjny powinien być ustalony racjonalnie, nie możesz bowiem oczekiwać, że w ciągu roku z kwoty 1000 zł zarobisz milion. Zastanów się, na co odkładasz, jakie ryzyko jesteś w stanie ponieść i ustal sobie stopę zwrotu, jaką chciałbyś osiągnąć. Taka stopa zwrotu nazywana jest w finansach oczekiwaną stopą zwrotu. Po zakończeniu okresu inwestycji jeśli zarobisz bądź stracisz daną kwotę będziesz mógł mówić o zrealizowanej stopie zwrotu. Pamiętaj, że oczekiwana stopa zwrotu nie zawsze jest równa zrealizowanej stopie zwrotu. O tym, jak jedna może się różnić od drugiej jest wpisane we wcześniej wspomniane ryzyko inwestycji.

Horyzont czasowy

Wcześniej wspomniałem, że prawdopodobnie ciężko będzie Ci zostać milionerem przeznaczając na inwestycję 1000 zł. Oczywiście zdarzają się wyjątki od reguły jednakże stąpaj twardo po ziemi i nie oczekuj cudów. Kolejną rzeczą jaką musisz teraz ustalić jest horyzont czasowy. Na jaki czas jesteś w stanie poświęcić pieniądze na inwestycję. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie będziesz mógł z nich korzystać przez ten okres na bieżącą konsumpcję. Inwestycja jest z definicji wyrzeczeniem się bieżącej konsumpcji na rzecz przyszłych, lecz niepewnych dochodów. Przy wyborze produktów typu lokata, czy fundusz inwestycyjny możesz w każdej chwili żądać zwrotu pieniędzy, jednak w przypadku lokaty najczęściej pozbędziesz się odsetek, w przypadku funduszu inwestycyjnego natomiast nikt nie jest Ci w stanie zagwarantować, że w momencie Twojej chęci zamknięcia pozycji będziesz akurat na plus. Ustalenie pewnego horyzontu czasowego pozwoli Ci również oczekiwać wyższej lub niższej stopy zwrotu. Inwestycje dzielą się z reguły na krótkoterminowe, średnioterminowe i długoterminowe. Różnie te szeregi czasowe są klasyfikowane w podręcznikach naukowych, jednakże najczęściej mówi się, że inwestycja krótkoterminowa obejmuje swoim zasięgiem horyzont czasowy do roku czasu, średnioterminowa do pięciu lat, długoterminowa zaś charakteryzuje się okresem powyżej pięciu lat. Czas jest również wyznacznikiem stopy zwrotu. Z reguły dłuższy okres czasu wiąże się z wyższą oczekiwaną stopą zwrotu. Jest to podyktowane m.in. ryzykiem, bowiem możesz z wyższym prawdopodobieństwem przewidzieć co zdarzy się za rok, aniżeli za pięć, czy siedem lat.

Wiek, stan cywilny

Może Ci się to wydawać dziwne, jednak wiek i to, czy jesteś w związku małżeńskim, czy też nie ma duży wpływ na Twoją awersję do ryzyka. Udowodnione zostało bowiem, że większymi ryzykantami są z reguły samotni mężczyźni. Wydaje się to logiczne, bowiem osoba pozostająca w związku małżeńskim, czy też wychowująca dzieci nie będzie w stanie wystawić się na takie ryzyko, jak młody kawaler. Podobnie jest z wiekiem. Osoby starsze myślą o bezpiecznym oszczędzaniu na emeryturę. Nie interesuje ich już tak wysokie ryzyko i chęć zarobku jak osoby młode. W przypadku niepowodzenia nie dadzą rady odrobić strat. Osoby młode zaś tracąc większość pieniędzy poświęconej na inwestycję często nie biorą tego tak do siebie. Jeśli pracują i udało im się odłożyć już kwotę na inwestycję to nawet w przypadku straty przeżyją to wydarzenie w mniejszym stopniu, aniżeli osoba starsza. Choć zabrzmi to dziwnie, to ma to również swoje plusy. Młoda osoba ponosząca straty uczy się pokory, co do przyszłych inwestycji.

Rady znajomych

Na koniec chciałbym jeszcze przestrzec przed pewną rzeczą, jaką jest słuchanie znajomych. Jeśli mówią Ci, że zainwestowali w dane akcje i na pewno zarobią to możesz wyciągnąć z tego wnioski, żeby ich nie słuchać. Inwestor mówiący o pewnym zarobku na akcjach wie zapewne o nich niewiele. Słuchaj ekspertów, jednak nie bezgranicznie, oni też się mylą.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Przeczytaj również

6 Kometarze “Jak dobrze zaplanować inwestycję?

    1. Jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy na przyszłość dla syna to tu chyba jednak mimo wszystko najlepszy będzie produkt pokroju lokaty dla dziecka. Ewentualnie lepszym wyborem będzie regularne oszczędzanie poprzez cykliczne wpłaty pewnej kwoty, która będzie oprocentowana. W przypadku chęci przekazania dziecku pewnej ilości pieniędzy w przyszłości nie warto ponosić ryzyka związanego ze zmiennością instrumentów finansowych.

  1. Coś w tym jest, że inwestycje, które nie wypaliły, uczą pokory, choć pewnie w dużej mierze zależy to nie tyle od wieku, co od charakteru. Są osoby, które przez całe życie nie potrafią się uczyć na własnych błędach i w wieku 40 lat popełniają te same, co 10 lat wcześniej.

    1. Najlepiej uczyć się jednak na cudzych błędach. Osoby, które popełniają wciąż te same błędy powinny się najpierw nauczyć wyciągania wniosków 🙂

  2. Inwestować trzeba, ale jest trudno:). Zajęło mi wiele lat zanim nauczyłam się oszczędzać i inwestować. Po prostu warto znaleźć dobrego doradcę, nawet może to być przyjaciel, który się na tym zna. Prawda jest taka, że nie ma co liczyć na nasz system emerytalny, więc sami musimy zadbać o swoje finanse. Pozdrawiam, Renata

    1. System emerytalny faktycznie nie wygląda najlepiej, dlatego warto pomyśleć o pieniądzach już wcześniej. Skłaniałbym się ku stwierdzeniu, że przyjaciel nie jest najlepszym doradcą. W przypadku niepowodzenia inwestycji często traci się zarówno pieniądze jak i przyjaciela wskutek złości za złe decyzje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress