Czym tak naprawdę jest bank?

Przejeżdżając, czy też przechodząc codziennie przez ulicę widzimy niejednokrotnie oddziały banków. Z pewnością prawie każdy z nas korzysta regularnie z usług bankowych (chyba praktycznie każdy ma kartę debetową, czy też założone konto w banku). Ludzie korzystają z usług bankowych, zakładają lokaty, płacą za rachunki przelewami, natomiast z odpowiedzią na pytanie, czym jest bank, wiele osób miałoby problemy.

Pochodzenie słowa bank

Zanim wyjaśnię, czym tak na prawdę jest bank, chciałbym sięgnąć nieco wstecz w czasie i wyjaśnić, dlaczego pieniądze lokujemy w banku, a nie np. w sklepie. Nazwa “bank” wywodzi się z języka włoskiego. Banco, bo to słowo jest tu kluczowe, to nazwa ławki, na której pracowali niegdyś włoscy handlarze pieniędzmi. Ci ludzie trudzili się głównie przekazywaniem pieniędzy od jednego klienta do drugiego. Osoba, która przyszła do takiego handlarza mogła zdeponować pewną ilość pieniędzy, za co w zamian otrzymywała potwierdzenie nazywane wekslem. Jak więc widać, bank wywodzi się od średniowiecznych handlarzy pieniędzmi, a jego działalność w odległej przyszłości jest obecnie tylko jedną z wielu składowych, jakimi trudnią się banki.

Czym jest bank?

Po historycznych rozważaniach nadeszła pora na teraźniejszość i wyjaśnienia pytania postawionego w temacie artykułu. Odpowiedzi na nie należy szukać w Ustawie Prawo Bankowe. Mimo, iż wydaje się ona skomplikowana, postaram się w sposób łatwy objaśnić, co tak na prawdę znaczy. Aby jednak przystąpić do tłumaczenia należy wcześniej zacytować Art 2. wcześniej wspomnianej Ustawy Prawo Bankowe. To właśnie ona daje odpowiedź na nurtujące pytanie. Możemy z niej wyczytać, że “Bank jest osobą prawną utworzoną zgodnie z przepisami ustaw, działającą na podstawie zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym“. Powyższa formuła definiuje doskonale pojęcie banku, jednakże czytelnik może mieć problem ze zidentyfikowaniem niektórych pojęć.

Osobowość prawna banku

Już na samym początku dostajemy informację, że bank jest osobą prawną. Osoba prawna w skrócie mówiąc jest jednostką organizacyjną, która ma zdolności do wykonywania czynności prawnych. W odniesieniu do banku musi on działać jako spółka akcyjna.

Zezwolenie na działalność banku

Kolejna część definicji wyjaśnia, że bank działa na podstawie zezwoleń do wykonywania czynności bankowych. Zezwolenie takie wydaje KNF, czyli Komisja Nadzoru Finansowego. Wykonywanie czynności bankowych bez zezwolenia jest przestępstwem, za co grozi kara grzywny do 5 mln złotych i karze pozbawienia wolności do lat 3. Informuje o tym Art. 171 polskiego prawa bankowego. Dodatkowo żadne inne podmioty, które nie są bankami, nie mogą w swojej nazwie używać w swojej nazwie słowa “bank” lub “kasa”. Istnieje jednak wyjątek od reguły w momencie, gdy działalność nie jest związana bezpośrednio z obrotem pieniędzmi.

Czynności bankowe

Wiesz już, że bank musi być zarejestrowany jako spółka akcyjna i działać na podstawie zezwolenia wydawanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Do tej pory wyjaśniłem te dwa pojęcia, niejasne dla Ciebie może być jeszcze w tym momencie stwierdzenie wykonywania czynności bankowych, przecież bank wykonuje je na podstawie wcześniej wspomnianego zezwolenia.

Czynności bankowe są usługami, które mogą być realizowane przez banki. Spis tychże czynności jest dość obszerną listą, której w całości nie będę tu przytaczał, jednakże do głównych należą:

  • przyjmowanie wkładów pieniężnych płatnych na żądanie lub z nadejściem oznaczonego terminu oraz prowadzenie rachunków tych wkładów
  • prowadzenie innych rachunków bankowych
  • udzielanie kredytów
  • emitowanie bankowych papierów wartościowych
  • przeprowadzanie bankowych rozliczeń pieniężnych

Banki, poza powyżej wymienionymi kwestiami, trudzą się wieloma innymi rzeczami, jednak nie sposób wymienić ich tu wszystkich.

Ostatnią składową zdania jest wzmianka o ryzyku, jakie obciąża środki powierzone w dysponowanie banku. Należy liczyć się z tym, że każde przedsiębiorstwo, czy też instytucja mogą upaść, wtedy też pojawia się znaczenie ryzyka utraty pieniędzy. W przypadku banków, środki do pewnej części (równowartości 100 000 Euro) są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Powyżej tej kwoty, w przypadku gdy bank upada, często pojawiają się problemy z jej odzyskaniem.

Podsumowanie

Podsumowując, po lekturze niniejszego artykułu powinieneś/aś zapamiętać kilka rzeczy. Bank jest instytucją zarejestrowaną jako spółka akcyjna. Jeśli napotkasz się z przedsiębiorstwem działającym jako sp. z o.o., która oferuje wykonywanie czynności bankowych, musisz wiedzieć, że prawdopodobnie masz do czynienia z oszustem. Wszystkie regulacje dotyczące działalności banku są ujęte w polskim prawie bankowym na podstawie którego działają banki. Dodatkowo należy pamiętać, że wpłata środków do banku jest zawsze obarczona ryzykiem i mimo, że ryzyko to może być minimalne to jednak występuje zawsze. Ryzyko to może wiązać się z np. z utratą części pieniędzy w przypadku upadku banku.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Przeczytaj również

5 Kometarze “Czym tak naprawdę jest bank?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress