Czy Alior Bank wypłynie w morze?

Ostatnimi czasy Alior Bank głośno stara się promować swoją nową ofertę, czyli kredyt -60% dla solidnych. Wchodząc na stronę wspomnianego banku z pewnością łatwo można natknąć się na tę ofertę. Już na początku dziwi mnie jednak fakt, iż jest to oferta dla osób regularnie spłacających pożyczki, co jak się okaże nie jest do końca prawdą. Skorzystać z niej mogą również osoby posiadające kredyty. Wcześniejsze stwierdzenie nie jest prawdą z prostego względu – pojęcie kredytu nie jest do końca tożsame z pojęciem pożyczki. Takimi rozważaniami zajmowałem się w nieodległej przeszłości w artykule Kredyt a pożyczka (po kliknięciu w link możesz zapoznać się z jego treścią). Zacznę jednak analizę tego produktu od początku.

Warunki i koszt kredytu

Alior Bank szczyci się ofertą dla regularnie spłacających pożyczki/kredyty. Oferta ta jest skierowana dla osób z dobrą historią kredytową. Maksymalna kwota przeniesienia pożyczki z innego banku to 200 tys., a w przypadku nowych zobowiązań kwota ta kształtuje się na poziomie 50 tys. złotych. Już za samo przeniesienie zobowiązania z innego banku Alior oferuje obniżenie oprocentowania o 30%. Sytuacja jednak nie jest tak klarowna jak wydaje się po obejrzeniu reklamy telewizyjnej. Małe druczki są z reguły ciężkie do przeczytania w trakcie reklamy, więc aby ich nie przeoczyć należy odwiedzić stronę internetową banku. Tutaj zamieszczona jest nota prawna informująca o reprezentatywnym przykładzie, oraz regulamin promocji. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania kształtuje się na poziomie 14,76%. Przykładowo, RRSO dla kredytu w banku Pekao wynosi 15,27 % w opcji bez dobrowolnego ubezpieczenia, dla pożyczki w ING jest to 20,08%, a dla GETIN Banku 20,8%. Już na pierwszy rzut oka widać, że oprocentowanie wydaje się być atrakcyjne, jednak aby przystąpić do programu należy spełnić szereg kryteriów, które są wyszczególnione w regulaminie

Regulamin wszystko Ci powie

Zaglądając do regulaminu omawianej oferty już na wstępie natkniemy się iż można z niej skorzystać w okresie od 15 lipca do 31 sierpnia 2016r. Klient może skorzystać z oferty kredytu lub pożyczki. Już na samym początku wspominałem, że używanie tych dwóch określeń w reklamach jest mylne, jednakże w regulaminie wszystko powraca do stanu prawidłowego.

Oferta dla kredytów

Warunków skorzystania z promocji kredytu jest dokładnie pięć. Poza tymi bardziej oczywistymi, jak złożenie wniosku kredytowego i podjęcie przez bank pozytywnej decyzji kredytowej, znajdują się punkty bardziej interesujące. Jeden z nich wspomina o tym, że klient, który chce skorzystać z oferty promocji kredytu nie powinien zalegać ze spłatami kredytowymi zarejestrowanymi w BIK w ciągu 12 ostatnich miesięcy.

Oferta dla pożyczek

Skorzystanie z oferty kierowanej dla pożyczkobiorców wiąże się również ze spełnieniem pewnych, określonych przez regulamin zasad. Warunków tych jest sześć, a do najciekawszych należą: spłacenie pożyczki lub kredytu w innymi banku w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy, które były obsługiwane terminowo przez ostatnie dwanaście miesięcy (chodzi tu głównie o regularne, terminowe spłaty). Kolejnym ciekawym punktem jest brak możliwości posiadania aktywnej, niezabezpieczonej pożyczki gotówkowej lub kredytu na cele konsolidacyjne, co w praktyce oznacza tyle, że klient nie może posiadać innego niż w Alior Banku kredytu lub pożyczki konsolidacyjnej.

Oprocentowanie promocyjne kredytu

W jednym z punktów regulaminu widnieje informacja o przedstawieniu przez klienta dokumentu potwierdzającego oprocentowanie refinansowanej pożyczki. Przez refinansowaną pożyczkę Alior Bank rozumie kredyt konsolidacyjny lub pożyczkę gotówkową dla osób fizycznych, która została udzielona w innym banku w okresie maksymalnie 12 miesięcy do daty złożenia wniosku o ofertę promocyjną w Alior Banku. Nazewnictwa tego wyrażenia bank nie stosuje do kredytów ratalnych, samochodowych, kart kredytowych, kredytów i pożyczek zabezpieczonych hipoteką.

Aby otrzymać oprocentowanie niższe o 30% już na starcie należy, jak wcześniej wspomniałem, przedstawić dokument potwierdzający oprocentowanie refinansowanej pożyczki, czyli de facto klient musi przenieść z innego banku kredyt konsolidacyjny bądź pożyczkę gotówkową. W przypadku nie przedstawienia powyższego dokumentu bank stosuje oprocentowanie promocyjne w wysokości 7%. Podobnie sytuacja ma się w kolejnych latach, tyle że dodatkowe zniżki są naliczane w wysokości 10% rocznie, aż do osiągnięcia wysokości 60%. W przypadku nie przedstawienia dokumentu refinansowania pożyczki Alior postanawia również obniżać oprocentowanie promocyjne z 7 do 6,5 i 4% w kolejnych latach.

Oprocentowanie promocyjne pożyczek

Warunki promocyjne pożyczki są nieco podobne do warunków kredytu. Bank w pierwszym roku stosuje oprocentowanie w wysokości 7%, w drugim 6%, w kolejnych latach 5 i 4%. Jest to rozwiązanie analogiczne z tym, że jedyne i narzucane już na starcie przez bank. Wszystkie obniżki są oczywiście przyznawane przy założeniu terminowych spłat.

Prowizje i opłaty

RRSO nie bierze się z niczego. Uważny czytelnik może zauważyć, że na wstępie podano oprocentowanie w wysokości 14,76%, następnie zaś w warunkach pojawiło się oprocentowanie w wysokości 7%. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania nie bierze się jednak z powietrza. Aby ją uzyskać należy doliczyć również wszystkie koszty okołokredytowe. Do tego wlicza się różne prowizje i opłaty, a te są w tym przypadku niemałe. Bank pobiera prowizję za udzielenie kredytu w wysokości od 0 do 16%. Wysokość jest uzależniona od zdolności kredytowej klienta, jednak od czego zależy, czy ktoś zostanie obarczony prowizją w wysokości 10%, a ktoś inny 15% ciężko jest mi stwierdzić. Skoro zakłada się, że klient regularnie spłacał i spłaca kredyty, to jest osobą wiarygodną. Kolejną opłatą jest ubezpieczenie na życie w wysokości 0,25% miesięcznie od kwoty kredytu. Bank tak dba o nasze życie, że w przypadku kredytu w wysokości 20000 zł do spłaty doliczona będzie miesięczna składka ubezpieczenia na życie w wysokości 50 zł. Niby niewiele, ale rocznie daje to już dodatkowe 600 zł, co w połączeniu z innymi opłatami wyraźnie wpływa na wysokość spłacanego zadłużenia. Takie same opłaty są pobierane w przypadku pożyczek.

Podsumowanie

Nie chcę tutaj nikogo zachęcać, bądź zniechęcać do przeniesienia kredytu, czy pożyczki do Alior Banku. Każda decyzja klienta jest indywidualna, ja jedynie chciałem wziąć nieco pod lupę ofertę promocyjną. Jednakże jest to ciekawa alternatywa dla osób terminowych, które wywiązują się na czas ze spłatą zobowiązań. Należy pamiętać, że każde potknięcie będzie w przypadku tej promocji działało na niekorzyść klienta.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Przeczytaj również

2 Kometarze “Czy Alior Bank wypłynie w morze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress